EnglishEnglishنقشه سایتنقشهصفحه اول پرتالپرتالایرانایران
 
نشرياتاطلاعیه هامعرفی ساختار و تشکیلات دستگاهارتباط با مادرباره مانظرسنجیپرسش و پاسخ
تازه های خبر
بازديد مديركل هواشناسي استان اصفهان از خبرگزاري فارس
 

هشدار نسبت به وقوع پديده هاي جوي حتي اگر يك ساعت زودتر به دست مردم برسد جان افراد زيادي را نجات مي‌دهد

به گزارش روابط عمومي هواشناسي استان اصفهان، حميدرضا خورشيدي مديركل هواشناسي استان اصفهان ضمن بازديد از دفتر خبرگزاري فارس استان اصفهان با علي صالحي مديرعامل خبرگزاري مهر دفتر اصفهان گفت‌وگو كرد.

خورشيدي در اين ديدار ضمن تقدير از فعاليت‌هاي خبرگزاري فارس با تأكيد بر نقش پررنگ رسانه‌ها عنوان كرد: درست است كه با رسانه ملي تعامل نزديكي داريم و هواشناسي بخشي از اخبار روزانه صدا و سيما شده اما معتقدم رسانه‌هاي مجازي مخاطب خاص خود را دارند.

وي با اشاره به سرعت انتقال اخبار در رسانه‌هاي نوين يادآور شد: هشدار نسبت به وقوع پديده هاي جوي حتي اگر يك ساعت زودتر به دست مردم برسد جان افراد زيادي را نجات مي‌دهد و اين يعني هواشناسي بايد با رسانه‌هايي كه در بستر فضاي مجازي كار مي‌كنند همكاري داشته باشد.

مديركل هواشناسي استان اصفهان در رابطه با استفاده از فناوري‌هاي روز در مبحث پيش‌بيني اظهار كرد: به سمت خودكار سازي پايگاه‌هاي جمع‌آوري اطلاعات رفته‌ايم و طي چند دقيقه اطلاعات گرفته، تحليل، جمع‌بندي و به كارشناس پيش‌بين ارائه مي‌شود.

خورشيدي با بيان اين كه بيشتر قطعات مورد نياز وارداتي مي باشند و به دليل نوسان ارزي با مباحث بودجه‌اي چالش داريم، اضافه كرد: فناوري‌هاي جديد مانند رادارها و ماهواره‌ها مي‌تواند به پيش‌بيني سامانه‌ها رگباري كه پيش بيني آنها به سختي صورت مي‌گيرد، كمك كند.

وي درخصوص تداوم ترسالي يا خشكسالي گفت: به صورت كلي به سمت خشكسالي‌هاي مداوم پيش مي‌رويم اما در اين ميان نمي‌توان از بارش‌هاي ناگهاني مانند آنچه در سال آبي گذشته شاهد بوديم، غافل بود.

مديركل هواشناسي استان اصفهان افزود: با اين توضيح نبايد به اين فكر كنيم كه سدها پر شده، مديريت مصرف و منابع را بايد ادامه دهيم.

خورشيدي با اشاره به برخي پيش‌بيني‌هايي كه دچار خطا مي‌شود، عنوان كرد: براي پيش‌بيني ابزاري داريم، اين ابزار درصدي خطا در محاسبه و اندازه‌گيري دارند و همين منجر به مشكلاتي در پيش‌بيني مي‌شود؛ بايد براي مردم فرهنگ‌سازي شود كه امكان خطا وجود دارد، با وجود تمامي خطاها بايد هشدارهاي هواشناسي را جدي گرفت.

وي پيرامون جايگاه هواشناسي در ستاد بحران استان تصريح كرد: تعامل خوبي ميان مسئولان وجود دارد و براي همين بود كه در نوروز امسال هشدار هواشناسي جدي گرفته و حاشيه زاينده‌رود بسته شد تا در صورت بروز حادثه آسيب به حداقل برسد.

ليلا اميني رئيس اداره تحقيقات كاربردي هواشناسي استان اصفهان در ادامه اين ديدار اظهار داشت: در رابطه با پيش‌بيني اتفاق خوبي رخ داده اما هنوز نگاه بلند مدتي نداريم، در خصوص سيل بيشتر به سامانه‌هاي بارشي توجه داريم و از ورود به بستر رودخانه‌ها، تغيير اقليم، آلودگي هوا و اتفاقاتي كه تأثيرات بلند مدتي به جاي مي‌گذارند، غفلت مي‌كنيم.

وي ادامه داد: سال 2001 زنگ خطر از طرف سازمان‌هاي جهاني به صدا درآمد كه تغييرات اقليم به صورت نرم صورت مي‌گيرد و بايد منتظر تغيير در پديده‌هاي حدي كه به صورت ناگهاني رخ مي‌دهد، باشيم.

مسئول تحقيقات هواشناسي اصفهان با بيان اين كه خروجي‌ها نشان مي‌دهد، اگر توافقنامه‌هاي جهاني مانند توافقنامه پاريس عمل شود ميزان افزايش دما كمتر مي‌شود.

وي با تأكيد بر اين كه خشكسالي منافاتي با سيل ندارد، اذعان داشت: در صورتي كه بارندگي‌هايي مانند ابتداي امسال در شهر اصفهان رخ دهد، اصفهان نيز تهديد مي‌شود.

نويد حاج‌بابايي معاون توسعه و پيش بيني با اشاره به توسعه مفاهيم و كاركردهاي هواشناسي گفت: در گذشته مفاهيم تخصصي هواشناسي براي اصحاب رسانه شناخته شده نبود، اما سؤالاتي كه امروز از هواشناسي مي‌شود كاملاً كارشناسي است، از سوي ديگر قبلاً فقط «پيش‌بيني» ارايه مي شد اما در حال حاضر «توصيه» هم در كنار پيش‌بيني انجام مي‌شود.

معاون توسعه و پيش‌بيني اداره كل هواشناسي استان اصفهان گفت: اين واقعيت را بايد قبول كنيم كه نمي‌توان از وقوع بلاياي طبيعي جلوگيري كرد، اما مي‌توانيم پيامدهاي آن را كاهش دهيم.

وي فراموش كردن ماهيت زيست سرزمينمان را دليل اصلي به وجود آمدن بحران‌ها دانست و توضيح داد: ما در اقليم خشك و نيمه خشك هستيم كه از ويژگي‌هاي اين مناطق نوسانات بارش‌ها است، نبايد اين هويت را فراموش كنيم؛ كشاورزي و صنعت امروز ما بر اساس اقليم سرزمين مان شكل نگرفته و اين باعث بروز چالش‌هاي متعدد شده است.

حاجي‌بابايي در خصوص اهميت آموزش‌ براي مقابله با سيل و رعد و برق اظهار كرد: همانطور كه نسبت به زلزله اين اهميت حس شده و در مدارس مانور برگزار مي‌شود نسبت به ساير حوادث طبيعي هم نياز به فرهنگ‌سازي بيشتري وجود دارد.